
„To prohlášení pouze poukázalo na to, že evropští signatáři (jaderné dohody s Íránem) nemají sílu ani vůli čelit šikaně ze strany Spojených států,“ uvedl podle Mehr Musáví.
Francie, Británie a Německo se v pondělí shodly, že za nedávný útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii je zodpovědný Írán. Francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson a německá kancléřka Angela Merkelová spolu jednali v New Yorku na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.
K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale zodpovědnost připsal Íránu a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky z předminulého týdne zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.
Spor mezi USA a Íránem nicméně graduje delší dobu, a to zejména v souvislosti s americkými protiíránskými sankcemi, které Bílý dům zavedl po svém loňském odstoupení od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V té se země zavázala omezit svůj jaderný program výměnou za uvolnění sankcí.
Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, ale zatím ve svých snahách o řešení neuspěly.
(ČTK)