
Jednání mezi dvěma stranami v Kongresu jsou zablokovaná už řadu týdnů, což například pro Američany znamená absenci federální podpory v nezaměstnanosti, která na jaře doplňovala běžné státní dávky. Agentura AP uvádí, že po jarní jednotě zákonodárců, která vedla ke schválení krizových opatření v objemu skoro tří bilionů dolarů, se nyní do Washingtonu vrátila „toxická“ stranická politika. Nová iniciativa lídra republikánských senátorů Mitche McConnella má údajně mizivou šanci na úspěch.
„Senátní republikánská většina přichází s novým, cíleným návrhem, který se zaměřuje na některé z nejpalčivějších otázek ve zdravotnictví, školství a ekonomice,“ uvedl dnes McConnell. Jeho plán prý nezahrnuje „každou myšlenku, která se naší straně líbí“. „Jsem přesvědčen, že to demokraté uvidí stejně,“ dodal.
Reakce druhého tábora na sebe nenechala dlouho čekat a potvrdila hodnocení webu Politico, že nový návrh představuje „cestu nikam“. „Tenhle návrh je proložený jedovatými pilulkami, o kterých republikáni vědí, že by je demokrati nikdy nepodpořili,“ uvedli ve společném prohlášení dva nejvýše postavení demokratičtí zákonodárci Nancy Pelosiová a Chuck Schumer. Předkládaný plán podle nich zdaleka není dostačující a nemá budoucnost.
Reuters s odvoláním na nejmenované poradce v Kongresu píše, že mezi navrhovanými opatřeními v celkovém objemu 300 miliard dolarů je i deset miliard pro americkou poštu, která je v době epidemie covidu-19 stěžejní součástí voleb. AP zase zmiňuje desítky miliard dolarů na pomoc školám, které zahajují nový akademický rok v krizovém režimu.
V červenci republikáni předkládali plán, který počítal s vyčleněním zhruba bilionu dolarů. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů předtím schválila balíček ekonomické pomoci v celkové výši přes tři biliony dolarů, McConnell ovšem nenechal senátory o tomto návrhu hlasovat. Předsedkyně sněmovny Pelosiová stále požaduje vyčlenění více než dvou bilionů dolarů.
Podle AP se po očekávání z letních měsíců nyní debaty o pátém balíčku federální pomoci odehrávají v atmosféře „nefalšovaného pesimismu“. „Demokrati jsou si, zdá se, jisti svým politickým stanoviskem, ve chvíli, kdy prezident Donald Trump a několik úřadujících senátorů Republikánské strany v průzkumech ztrácí. Trump se v rámci kampaně snaží pandemii vytlačit na vedlejší kolej a republikáni nemají zájem o dohodu podle podmínek demokratů,“ napsala zpravodajská agentura.
(ČTK)