
Spojené státy sankce proti Íránu obnovují od loňska, kdy vypověděly svou účast v mezinárodní dohodě o íránském jaderném programu. Není podle nich účinná.
Nové sankce zahrnují firmy, lodě a jednotlivce, kteří podle Washingtonu na základě pokynů íránských revolučních gard obchodovali s ropou a prodali ji Sýrii v rozporu s předchozími americkými sankcemi za desítky milionů dolarů. Mezi zasaženými je kromě jiných bývalý ministr ropného průmyslu a jeho syn.
Postih se týká i dceřiných společností jedné indické firmy spojované s tankerem Adrian Darya. Ten je nyní ve východním Středomoří s nákladem 2,1 milionu barelů ropy. Washington tvrdí, že ji chce Írán dodat Sýrii. Tanker byl kvůli tomu ještě pod svým původním označením Grace 1 zadržován na Gibraltaru.
Sankce znamenají, že Spojené státy zmrazily veškerý majetek dotčených v USA a že postih hrozí všem, kteří budou s těmito subjekty spolupracovat. Podle Washingtonu mají na zisku z íránské ropy podíl libanonský Hizballáh a speciální jednotka gard Al-Kuds. Jenom na jaře údajně Írán dodal Sýrii ropu za více než 750 milionů dolarů (18 miliard Kč).
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf včera prohlásil, že USA jsou na sankcích závislé a že sankce jsou naprosto neúčinné.
(ČTK)