
Zpráva WEF naznačuje, že nové technologie mají schopnost narušovat i vytvářet nové způsoby práce, podobně jako v minulosti třeba průmyslová revoluce, kdy příchod parní energie a elektřiny podpořil vznik nových pracovních míst a rozvoj střední třídy.
Studie, která vychází z průzkumu mezi představiteli společností s celkem 15 miliony pracovníků ve 20 zemích, ale také varuje před riziky automatizace.
Předseda ekonomického fóra Klaus Schwab prohlásil, že přínos pro zaměstnanost pramenící z technologií není hotová věc a že si vyžádá větší investice do vzdělávání, které by lidem pomohly adaptovat se na nové podmínky.
„Toto je výzva pro vlády, podniky, pedagogy a jednotlivce, aby využili příležitost, která nepotrvá věčně, k vytvoření nové budoucnosti a dobré práce pro všechny,“ píše se ve zprávě.
Zpráva poukazuje na značná rizika pramenící z pasivity. Ředitelé firem uváděli, že dobrou polovinu všech pracovních úkolů, které dnes ve firmách existují, by mohly do roku 2025 provádět stroje, což ohrožuje především kancelářské pracovníky.
(ČTK)