Zlato (oz) / USD
2 708,17
0,21 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Záměr OPEC a Ruska nevychází podle představ

Cena ropy Brent minulé úterý klesla o 1,10 dolaru a obchodovala se kolem 51,30 dolaru za barel kvůli prohloubení obav, že produkční škrty velkých světových vývozců nemusí být dostatečné k vyčerpání rezervoárů s přebytky ropy. „Trh s ropou se staví na zadní,“ konstatoval Stephen Brennock, analytik společnosti London Brokerage PVM Oil Associates. „Rozhodnutí OPEC z minulého týdne prodloužit omezení těžby nezmírnilo obavy z globálního přebytku ropy.“

Rozhodnutí OPEC prodloužit omezení těžby nezmírnilo obavy z globálního přebytku ropy. Foto: Shutterstock

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několik dalších těžařů, včetně Ruska, se dohodli pokračovat ve snížených dodávkách až do konce prvního čtvrtletí roku 2018, což je o devět měsíců déle, než bylo původně plánováno. Kolektivní produkce OPEC, Ruska a dalších exportérů tak bude ještě rok uměle snižována o 1,8 milionu barelů denně.

Celosvětová produkce ropy podle mezinárodní energetické agentury IEA dosáhla v prvním čtvrtletí 96,3 milionu barelů denně. Z toho kartel OPEC vytěžil zhruba třetinu 31,9 milionu barelů, o 1,4 milionu míň než před redukcí těžby. Zbytek do plánovaných 1,8 milionu barelů připadá na Rusko a některé další země, jež se ke kartelu připojily.

Výjimku mají dva členové OPEC – Libye a Nigérie, které byly postiženy válkou a nyní potřebují umořit kapitál vložený do obnovení těžby. Libye v květnu oznámila, že těží nejvíc od roku 2014 – 660 tisíc barelů denně, zatímco v období občanské války to bylo necelých 300 tisíc barelů.

Nárůst těžby v USA

Další problém pro OPEC je rapidní nárůst těžby ve Spojených státech, kde se už 19 týdnů v řadě rozbíhají nové vrtné plošiny. Jejich počet podle servisní firmy Baker Hughes dosáhl čísla 722, což je nejvíc od dubna 2015.

Agentura Reuters cituje analytiky bankovního domu Goldman Sachs, kteří předpovídají pokles ceny ropy s odůvodněním klesajících výrobních nákladů v USA a dostatku kontraktů amerických těžařů na dodávky ropy na další léta. Na konci roku 2017 by Amerika měla těžit zhruba 9,5 milionu barelů denně. To je o 700 tisíc barelů víc než na konci roku 2016.

Banka rovněž uvedla, že jakmile OPEC ukončí redukci těžby, produkce USA a OPEC by mezi lety 2018 a 2020 měla stoupnout o 1 až 1,3 milionu barelů denně. „Zatímco u krátkodobých kontraktů jsme si na dnešní ceny již zvykli, objednávky na roky 2018-19 by měly být v rozpětí 45 až 50 dolarů,“ tvrdí experti Goldman Sachs.

Určitou podporu růstu cen pohonných hmot může nabídnout americká letní sezóna, která tradičně začíná poslední květnové pondělí, kdy se v USA slaví Memorial day (Den padlých), tvrdí analytici.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika