
Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali v průměru zisk pouze 6,12 miliardy eur. Za těmito čísly stojí pozitivní vývoj na latinskoamerickém trhu, především v Brazílii, který vykompenzoval patnáctiprocentní propad čistého zisku na britském trhu, jenž je pro Santander druhým nejdůležitějším. Ten byl zasažen poklesem libry v souvislosti s britským referendem o vystoupení země z Evropské unie.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 činil čistý zisk banky 1,6 miliardy eur, ve stejném období loňského roku to ještě bylo pouze 25 milionů eur. Tehdy byl největší španělský bankovní ústav nucen čelit mimořádným nákladům a zaplatit odškodné 600 milionů eur britským klientům za pochybení při prodeji pojištění pro případ neschopnosti splácet úvěry. Zisk tehdy klesl o 98 procent.
„Do budoucna budeme mít mnoho příležitostí k růstu v Evropě i obou Amerikách, očekáváme, že bankovní prostředí bude méně stabilní, ale na našich nejdůležitějších trzích obecně lepší než v roce 2016,“ uvedla ředitelka banky Ana Botínová.
(ČTK)