Zlato (oz) / USD
2 936,37
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA po zprávě o zvolnění inflace převážně posílily, zpevnil dolar

Akcie ve Spojených státech po zprávě o zvolnění inflace zastavily propad a převážně posílily. Zisky mírnila eskalace chaosu kolem celních válek amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

akcie
Akcie ve Spojených státech po zprávě o zvolnění inflace zastavily propad a převážně posílily. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, během kolísal, nakonec odepsal 0,2 procenta a uzavřel na 41.350,93 bodu. Širší index S&P 500 ale vzrostl o 0,49 procenta na 5599,30 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 1,22 procenta na 17.648,45 bodu.

Míra inflace ve Spojených státech v únoru zvolnila na 2,8 procenta z tříprocentního tempa v lednu. Byla slabší, než odhadovali analytici, což dává investorům naději, že by americká centrální banka (Fed) mohla letos snížit základní úrokovou sazbu.

„(Akcie) jsou výše díky očekávání, že by Fed mohl zvážit další snížení sazeb,“ uvedl analytik Paul Nolte ze společnosti Murphy & Sylvest v Elmhurstu ve státě Illinois. „Index spotřebitelských cen se však dívá zpět – jde o údaje z minulého měsíce – a stále nemáme dobrý pocit z toho, co mohou udělat s inflací cla,“ dodal. Dařilo se technologickým akciím. Podniky zaměřené na spotřebitelské zboží a zdravotní péči za nimi zaostávaly.

Americký dolar díky zmírnění inflace posílil vůči hlavním měnám včetně jenu a eura. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových platidel, posiloval kolem 21:00 SEČ o 0,1 procenta na 103,54 bodu. Euro od dolaru odepisovalo 0,3 procenta na 1,0889 USD. K jenu měl dolar k dobru 0,4 procenta, prodával se za 148,37 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Články