Zlato (oz) / USD
2 708,48
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata se rodí v Londýně

Cenu zlata na trhu, stejně jako u jiných komodit, určuje nabídka a poptávka. Celý svět v duchu nejhlubších tradic uznává jako základního stanovitele této ceny společnost s ručením omezeným London Gold Fix, jejímiž členy jsou zástupci bankovních domů HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Societe Generale a obchodníka s cennými kovy ScotiaMocatta, která je divizí kanadské Scotiabank.

Právo rozhodovat o ceně drahých kovů jako je zlato, platina, stříbro nebo paladium mají tyto instituce především z titulu svých staletých tradic. Například bankovní dům Barclays byl v Londýně založen již v roce 1690, nejletitějším členem této úctyhodné společnosti je však právě společnost, která obchoduje se vzácnými kovy, Mocatta. Vznikla v roce 1671. Nejmladším členem tohoto spolku je Deutsche Bank, jež byla v Berlíně založena až v roce 1870.

London Gold Fix referenční cenu zlata určuje dvakrát denně, a to dopoledne v 10:30 hodin a odpoledne v 15 hodin. Jak detailně celý proces probíhá je obestřeno rouškou tajemství, ale oficiálně by každý z členů výboru měl oznámit za jakou cenu je ochoten zlato nakoupit nebo prodat. Nebo prohlásí, že o žádný obchod v daný okamžik zájem nemá.

Když členové dosáhnou bodu, kdy existuje určitá rovnováha mezi kupujícími a prodávajícími, předseda požádá každého člena aby oznámil, jaké množství zlata hodlá na základě zájmu svých klientů zobchodovat. Teprve poté předseda deklaruje cenu jako pevnou. Fixační proces končí, když předseda výboru oznámí základní referenční cenu pro všechny zlaté trhy světa.

Každý z členů fixačního výboru je vrcholem pyramidy obchodních sruktur, které se rozpínají po celé planetě. Předseda vyhlásí cenu a pět členů předává tuto informaci dolů svým klientům, kteří ji přenášejí dalším zainteresovaným stranám. Cena je stanovena a všichni zákazníci mají možnost provést své transakce.

Cena zlata je tedy primárně určována v Londýně, ale jsou i mimoburzovní trhy v New Yorku, Tokiu, v Dubaji i v Turecku. Hodně z obchodů se zlatem jde přes specializované banky drahých kovů. Ty obchodují za své klienty: těžaře, centrálních banky, šperkaře, průmyslové výrobce, v některých případech i na své vlastní účty.

K čemu je fixování ceny potřebné? Poskytuje obchodovatelnou referenční hodnotu. Pokud dodání zlata je součástí portfolia, musí existovat způsob, jak toto aktivum ocenit. Výhoda fixování ceny spočívá i v tom, že kupující a prodávající se jí dozvědí ve stejný okamžik. A protože zafixovaná cena se veřejně oznamuje, je pro všechny občany planety transparentní. To všechno dodává obchodu se zlatem důvěryhodnost a poskytuje rovné podmínky pro kupující i prodávající stranu.

Autor: Rudolf Marek
Foto: Shutterstock

ČTĚTE VÍC:
Specializované služby zlatých bank
Brazílii před olympiádou sužují ekonomické potíže

Další z kategorie Články