
V nedávném vyjádření citovaném listem Wall Street Journal uvedl předseda ECB Mario Draghi, že dlouhodobě nízké úrokové sazby stvořily „úrodnou půdu“ pro rizika na finančních trzích včetně nárůstu zadlužení a přílišné tolerance k riziku.
Komise pro systémová rizika při ECB, jíž Mario Draghi také předsedá, pak upozornila na „významnou zranitelnost“ realitních trhů v Rakousku, Belgii, Dánsku, Finsku, Lucembursku, Holandsku, Švédsku a ve Velké Británii.
Komise přitom zdůraznila obavy spojené s možností tvorby cenové bubliny na těchto realitních trzích a se schopností domácností splácet své hypotéky v důsledku rostoucího zadlužení a nadměrně vysokých cen nemovitostí. Vyzvala proto ministry financí jmenovaných zemí, aby na situaci zaměřili svou pozornost.
První veřejné varování
Podle zprávy nejsou uvedené trhy v přímém ohrožení. Komise však upozornila, že jakýkoli náhlý ekonomický šok, by vedl k rychlému nárůstu nesplácených úvěrů a prudkému propadu cen nemovitostí. Jde zároveň o první veřejné varování od vzniku této komise v roce 2010.
Již začátkem letošního roku britský deník The Telegraph jmenoval v souvislosti s nejvyšším rizikem kolapsu nemovitostní trhy Rakouska, Švédska a Velké Británie. Jen v těchto třech zemích ceny nemovitostí od roku 2009 do současnosti vzrostly bezmála o polovinu.
Podle Wall Street Journalu tak program tištění peněz ECB sice pomohl snížit náklady na obsluhu vládního dluhu 19 členských zemí eurozóny, což podpořilo růst objemu úvěrů i HDP, ale vedl zároveň k vedlejším efektům ve formě prudkého růstu cen akcií, dluhopisů, nemovitostí i dalších aktiv.
(ska)