Investoři nyní očekávají, že v letošním roce nenastane jediné zvýšení úrokových sazeb (některou z hlavních centrálních bank), přičemž počet očekávaných snížení sazeb se zvýšil z nuly na šest. Šířeji řečeno, očekává se další snižování sazeb hlouběji do záporu jak v Evropě, tak i v Japonsku i v Kanadě. Trhy doufají, že negativní sazby přinutí banky půjčovat peníze na investice, což by mělo podpořit globální růst.
V období od ledna do počátku února předpokládaly trhy, že v roce 2016 přijde dvojí zvýšení sazeb.Pak ale přišel bouřlivý týden (konče pátkem 12. 2.) na globálních akciových trzích , a situace vzala rychlý obrat. „Ohledně růstu sazeb panuje nyní silná skepse,“ uvedl ekonom společnosti Lombard Street Research Dario Perkins.
Negativní sazby a další tištění peněz
V současnosti trhy ve zvyšování sazeb vůbec nevěří. Počet očekávaných snížení sazeb se zvýšil z nuly na šest. Investoři navíc předpokládají, že centrální banky by mohly nejen srazit úrokové sazby, ale ještě zvýšit tištění peněz, aby stabilizovali ekonomický výhled. Uvedli to analytici Danske Bank.
Tržní neklid jde ruku v ruce se skepsí na akciovém trhu, jelikož makléři vyměnili akcie za bezpečnější aktiva, jako jsou dluhopisy a zlato. Uvedl to Derio Perkins, ekonom společnosti Lombard Street Research. .
ECB nesmí zklamat, Fed musí přehodnotit politiku.
Obchodníci teď očekávají, že ECB (Evropská centrální banka) bude i nadále snižovat své sazby, a to nejméně ve třech kolech , pokud prezident ECB toto očekávání nezklame. Snižování sazeb se také očekává od Japonska a Kanady. Fed v závěru loňského roku po deseti letech zvýšil své úrokové sazby. Teď je v patové situaci. Tvrdí to i ekonomové z BNP Paribas, podle kterých nebude Fed až do roku 2018 schopen své úrokové sazby zvyšovat. Luke Hickmore, skotský investiční makléř, řekl: „Je relevantní se dohadovat, zda to je či není počátek další finanční krize. Podle mého není, ale trhy jsou přesvědčeny o opaku.“
„Hlavním filtrem, který rozhodne, zda se nestabilita trhu provalí do širší ekonomiky, jsou teď centrální banky. Pokud nic nepodniknou a nezaměstnanost začne růst a spotřebitelé tudíž utrácet míň peněz, pak by se ekonomika mohla dostat do problémů,“ soudí zakládající člen Zlato.cz a bývalý prodejní manažer České mincovny Libor Křapka. „Budou to centrální banky, které budou čelit nevoli investorů. A politici mlčí, jako by se jich to netýkalo,“ dodal Křapka.
Editor: Daniel Hron
Zdroje: Telegraph, Danske Bank, Bloomberg
Foto: Stutterstock