
Fúze se tak dočká Raiffeisen Bank International, která se specializuje se na střední a východní Evropu a její mateřská společnost Raiffeisen Zentralbank. Kromě posílení kapitálu by tento krok měl znamenat i lepší efektivitu společnosti. Zmíněný plán budou v lednu příštího roku schvalovat akcionáři obou bank a očekává se, že fúzi odsouhlasí. Akcie nové banky budou i nadále obchodovatelné na burze.
Mimochodem RBI je většinovým akcionářem v Česku působící Raiffeisenbank, která je u nás pátou největší bankou a bankovní služby v ČR nabízí dlouhých 23 let. Nehledě k tomu, že mezi dvanácti evropskými bankami, které v zátěžovém testu dopadly nejhůře, podle ERA patří také mateřské společnosti u nás působící Komerční banky, UniCredit Bank a České spořitelny.
Znamená to snad, že má Raiffeisen vyhráno? Ale vůbec ne. Zátěžový test evropských bank má totiž značně optimisticky nastavené parametry případné hospodářské krize – počítá totiž s poklesem HDP Evropské unie o pouhých 2,5%. A snad aby Italové nepropadli panice, počítal stresový test v této zemi s ještě nižším poklesem, konkrétně o 1,5%.
Přitom zátěžový test České národní banky (ČNB) je nastaven mnohem přísněji: bere v úvahu možnost, že by česká ekonomika mohla v hospodářské krizi klesnout o rovných 6,5 %. Abychom tedy doladili fikci s realitou: V době ekonomické recese v letech 2008-2009 poklesla česká ekonomika o 4,8 %, eurozóna o 5,4 % a italská ekonomika o 6 %.
Z tohoto pohledu je jen těžké uvěřit, že by banky hlubokou hospodářskou krizí prošly bez problémů. A i když ČNB ve své letošní zprávě k provedení zátěžových testů konstatuje, že české banky jsou vysoce odolné proti případné krizi a peníze na účtu jsou pojištěny do 100 000 EUR, ani u nás nemají střadatelé vyhráno.
Kvůli dominovému efektu, kdy nákaza postihuje jednu banku za druhou, není vyloučeno, že by se některá z českých bank nemohla dostat do problémů. I přesto je namístě uvést, že české banky v předchozích krizích obstály. Bohužel kvůli již zmíněnému intenzivnímu tištění peněz – a to nejen Evropskou centrální bankou – zřejmě stojíme na prahu další hospodářské krize.
Dagmar Krátká