
Čtvrtina amerických bank s přibližně 3,2 bilionu dolarů v aktivech a v Evropě dokonce třetina bank s aktivy 8,5 bilionu dolarů je příliš slabých na to, aby se zachránily, konstatuje MMF.
„Reformy, a to zejména v mnoha evropských zemích, již nelze odkládat. Zejména banky eurozóny vydělávají méně než polovinu svých průměrných zisků z let 2004 až 2006. Výnosy z tvorby trhu a obchodování s deriváty jsou o třetinu nižší než v období před krizí. K nižší ziskovosti vedou špatné úvěry, zejména v Evropě, která zaostává za USA při jejich řešení. V některých případech budou muset slabé banky skončit a bankovní systémy se budou muset zmenšit,“ uvedl fond ve své aktuální informaci o globální finanční stabilitě.
Podle MMF banky krizi z roku 2008 překonaly jen částečně. „Celkově lze říci, že bankovní rozvahy jsou silnější, než tomu bylo před finanční krizí. Ale slabá bankovní rentabilita se ukazuje jako klíčový moment, který nemůže vyřešit ani případné cyklického oživení. Banky potřebují vytvářet zisk pro udržení odpovídající úrovně kapitálu, a to navzdory nepříznivým vnějším okolnostem.“
Zpráva fondu připouští, že částečně je na vině současné ekonomické prostředí a nízké, dokonce záporné, úrokové sazby. Kritizuje i regulační orgány, které omezily aktivitu bank na kapitálovém trhu. „I když mnozí říkají, že navýšení regulatorního kapitálu sehrálo důležitou roli ve slabé ziskovosti, celková rentabilita vlastního kapitálu klesla o 11,4 % u velkých evropských bank a 3 % u amerických bank,“ dodává americký ekonomický server Market Watch.
(rek)