
List The Guardian informoval, že v minulém roce se v Londýně za letní měsíce od června do srpna prodalo 35 sídel s hodnotou nad 10 milionů liber. Letos však pouze pět. Mimo hlavní město se pak ve stejném období loni prodalo deset luxusních nemovitostí, avšak letos ani jedna.
Za propadem nákupní aktivity ale nestojí obavy z vystoupení Británie z Evropské unie, ale růst daní z převodu nemovitostí a nových regulací pro kupce z britských zámořských území.
„Korekce cen byla nevyhnutelná. Ačkoliv dlouhodobý výhled vypadá dobře, luxusní nemovitosti budou nejspíš procházet další nestabilitou. Návrat k růstu tak může trvat i několik let,“ uvedla pro Guardian Naomi Heatonová z nemovitostního fondu London Central Portfolio.
Situace však není tak horká, jak by se na první pohled mohlo zdát. Realitní kancelář Knight Frank, specializující se na luxusnější nemovitosti, zaznamenala od začátku roku propad prodejů pouze o 2,1 %. Prodlužuje se však podle ní doba, po kterou se musí nemovitost nabízet, než se najde vhodný kupec.
„Prudký propad britské libry však paradoxně přitahuje zahraniční kupce zpět na londýnský trh,“ dodala Heatonová.
(ska)