Propouštění by se údajně mohlo dotknout pracovníků v sektorech, kde nabídka převyšuje poptávku. Podle jednoho ze zdrojů by se mohlo dotknout pěti a podle druhého šesti milionů pracovníků. Byl by to prý nejodvážnější takový program v Číně za téměř dvě desítky let.
Čínský ministr lidských zdrojů a sociální péče Jin Wej-min již v pondělí řekl, že v sektorech uhlí a oceli přijde podle odhadů vlády o práci 1,8 milionu pracovníků. Časový horizont ale neuvedl.
Státní podniky v letech 1998 až 2003 prošly restrukturalizací, jejímž výsledkem bylo propuštění 28 milionů lidí. Vládu v Pekingu tehdy tento krok vyšel na 73,1 miliardy jüanů (277,2 miliardy Kč) v nákladech na přesídlení.
Podle dnešních výsledků průzkumu soukromých výzkumných firem Markit a Caixin čínské továrny v únoru rušily pracovní místa nejrychleji za sedm let. Příčinou je útlum zakázek, který je nutí snižovat náklady a redukovat své aktivity.
Čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji za posledních 25 let. Míra nezaměstnanosti v městských oblastech zůstává podle vlády v Pekingu navzdory zpomalující ekonomice několik let relativně stabilní. Na konci loňského roku činila 4,05 procenta. Mnoho ekonomů se ale domnívá, že toto číslo je ve skutečnosti mnohem vyšší.
Udržet nízkou nezaměstnanost je jednou z hlavních priorit čínské komunistické vlády. Místní činitelé podle analytiků navíc rádi tvrdí, že zajišťují pracovní místa. Podniky prý nutí, aby se ve jménu sociální stability vyhnuly propouštění, i kdyby měly pozdržet výplatu mezd nebo nevyplácet celou částku.
Spekulace o možném propouštění se objevují v době, kdy Peking dokončuje 13. pětiletý plán na roky 2016-2020. Schválen by měl být na nadcházejícím jednání Všečínského shromáždění lidových zástupců, které začne v sobotu v Pekingu.
Autor: ČTK