Údaje Mezinárodního měnového fondu (MMF) se s ruskými údaji neztotožňují. Fond podle svých únorových dat eviduje ruské zlaté zásoby ve výši 1392,9 tuny, což činí 13 procent celkových devizových rezerv. MMF se s Rusy ale shoduje v tom, že navzdory kritické situaci, do níž se dostali po anexi Krymu, intenzivně navyšují rezervy ve zlatě. Před dvěma lety, v březnu 2014, měla ruská centrální banka 1094 tun zlata, které tvořily jen devět procent devizových rezerv. Součané rezervy Ruska jsou šesté největší na světě.
Hospodářství v problémech
Ruská ekonomika se podle oficiálních údajů loni propadla o 3,7 procenta, což je nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Hospodářství se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy, která se zemním plynem tvoří v Rusku přes 30 procent HDP. Situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.
Hodnota ruské měny za poslední dva roky výrazně klesla. Rubl ztrácí oproti dolaru bezmála 50 % své hodnoty. Ceny ropy se v březnu mírně vzpamatovaly a s tím posílil i rubl. Za jeden americký dolar lze v současnosti koupit zhruba 67 rublů. Meziroční míra inflace v únoru dosáhla 8,1 %. Vůbec poprvé centrální banka připustila, že možná nebude schopná splnit v roce 2017 stanovený inflační cíl ve výši 4 %. Dnes základní úroková sazba činí 11 %.
Neustálý nákup zlata
I přes hospodářské problémy Rusko neustále zlato nakupuje. Jen za minulý rok navýšila země rezervy fyzického zlata o 208 tun. Od nejhlubší fáze ekonomické krize v roce 2009 už nárůst dosáhl 823 tun čistého zlata. Agentura Sputnik k tomu dodala, že centrální banka v polovině minulého roku oznámila plán na zvýšení zlatých a devizových rezerv Ruska na 500 miliard dolarů. Chce toho dosáhnout během příštích tří až pěti let.
Předsedkyně centrální banky Elvira Nabiullinaová nedávno prohlásila: „Jsme přesvědčeni, že tváří v tvář tak extrémním nejistotám, je pro stát nutné vytvářet dodatečné finanční rezervy.“
Rusko má zřejmou dlouhodobou vizi a považuje zlato za nepostradatelnou součást svých devizových rezerv i budoucnosti země. Česká národní banka naopak státní zlatý poklad dlouhodobě rozprodává. Otázkou tak zůstává, kam se v Čechách poděla dlouhodobá vize?
Autor: Jindřich Smítka
Zdroj: Sputniknews, Kurzy, Investment Watch, Trading Economics CNBC, ČTK
Opravdu si banka Goldman Sachs myslí, že jsou všechny země nakupující zlato hloupé?
Češi stále více spoří, ale zatím málo využívají jiné, než bankovní produkty