
Údaje jsou zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Do pomalého růstu se podle nich promítá jak snižování nadměrných výrobních kapacit, tak slabá poptávka doma i v zahraničí.
Čínská ekonomika zpomaluje zejména proto, že se tamní vláda snaží omezit její závislost na zpracovatelském průmyslu, vývozu a neefektivních výdajích na infrastrukturu. Místo toho usiluje o to, aby růst více závisel na službách a soukromé spotřebě.
Tato změna se však ukázala obtížná. Vláda reagovala na nečekaně prudké zpomalení v posledních letech svými obvyklými politickými nástroji. Úrokové sazby jsou od října na rekordně nízké úrovni a zmírnily se bankovní restrikce. Vláda také zvýšila výdaje na projekty v oblasti veřejné infrastruktury.
Růst soukromých investic se ve druhém čtvrtletí snížil na rekordní minimum. To naznačuje, že ekonomiku čeká v budoucnosti další zpomalení, které by mohlo zvýšit tlak na vládu, aby přišla s dalšími podpůrnými opatřeními, poznamenala agentura Reuters. Soukromé investice se na celkových investicích podílejí více než 60 procenty.
V loňském roce vzrostla čínská ekonomika o 6,9 procenta, nejpomaleji za čtvrt století. Mnoho analytiků se domnívá, že tempo růstu bylo ve skutečnosti ještě pomalejší. V letošním roce vláda očekává expanzi o 6,5 procenta až sedm procent.
(ČTK)