Zlato (oz) / USD
2 723,13
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Umělá inteligence začíná ovládat finanční řízení firem, vyplývá z průzkumu PwC

Umělá inteligence (AI) a chytrý plánovací software začínají ovládat finanční řízení firem, vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti PwC mezi téměř stovkou finančních ředitelů významných českých firem. Podle něj 82 procent finančních ředitelů věří v to, že AI jim s řízením chodu firmy pomůže, především při analýze a modelování dat. Naproti tomu pokročilé reportovací systémy zatím české firmy přehlížejí, uvedla poradenská společnost v tiskové zprávě.

AI
Umělá inteligence (AI) a chytrý plánovací software začínají ovládat finanční řízení firem, vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti PwC. Foto: iStock

Nějakou formu softwaru potřebného pro správu každodenních obchodních činností, jako je například účetnictví či řízení projektů, využívá podle průzkumu drtivá většina firem. „V tuto chvíli největší přidanou hodnotu vidí v analýze a modelování dat a v běžném provozním režimu, například zpracování faktur. Využití AI přitom raketově roste nejen při budování vztahů se zákazníky nebo optimalizaci díky zpracování velkých dat. Její význam výrazně posílí v době rostoucích reportovacích požadavků,“ uvedla k průzkumu partnerka PwC Olga Cilečková.

Software určený pro reporting, přípravu výročních zpráv nebo zpráv o udržitelnosti ale zatím využívá pouze 13 procent firem. Podle PwC přitom právě na tento typ reportů přitom bude v blízké době kladen daleko větší důraz, firmy budou pod tlakem nejen regulátorů, ale i klientů a obchodních partnerů, uvedla poradenská společnost.

Sledování dopadu podnikání na životní prostředí (E), zaměstnance a společnost (S) i témata spojená s řízením (G) se dostávají do české legislativy. Firmy budou nově zpracovávat zprávu o udržitelnosti. Letos se tato povinnost dotkne jen těch největších, postupně však začne platit i pro další podniky. Donedávna nefinanční zprávu v nějaké podobě zpracovávala podle PwC jen zhruba polovina českých firem, nicméně nově na další míří chystané evropské požadavky.

„Dopad činnosti firem na jednotlivé ESG oblasti nerezonuje jen firmami samotnými, ale stále více zajímá klienty i potenciální investory. Jednotný nefinanční reporting umožní v budoucnosti jednoduché porovnání firem, přispěje k větší transparentnosti i lepšímu povědomí o tom, jak se která firma k sociální a environmentální odpovědnosti staví. A digitální transformace a větší využití umělé inteligence jsou jednoznačnou cestou,“ uzavřela Cilečková.

(ČTK)

Další z kategorie Články