
Zlato letos posílilo v průměru o 25 procent. Investoři prostě šli do zlata, když se americký Federální rezervní systém (Fed) neodhodlal navázat na loňské zvyšování úrokových sazeb a centrální banky v Evropě a Japonsku začaly s negativní úrokovou sazbou. Mezinárodní měnový fond tento trend po brexitu podpořil stejně negativní prognózou globálního ekonomického růstu.
„Je to dlouhodobější vzestupný trend, protože to, co se děje s globálními ekonomikami po celém světě, je pro zlato pozitivní,“ pochvaluje si naopak Bill Beament, výkonný ředitel společnosti Northern Star Resources v komentáři pro agenturu Bloomberg poté, co australská těžařská firma vykázala rekordní cash flow. Akcie Northern Star Resources stouply o 92 procent.
Oživení zlatého komoditního sektoru však zvýšilo hodnotu většiny těžařských firem: podíly melbournské St. Barbary stojí víc než dvojnásobek ceny z počátku letošního roku. Newcrest Mining, největší australský producent zlata, posílil o 87 procent. „Pro australské těžaře zlata je to velmi vzrušující doba,“ libuje si Beament s odvoláním na cenu zlata v australských dolarech, jež by se mohla ještě zvýšit. Zlaté zotavení je podle něj nastaveno na hodnotu vydržet.
Jako další významný katalyzátor ceny zlata jsou nyní vnímány prezidentské volby v USA. Zatím zafungovalo zpomalení globálního ekonomického růstu a britský hlas pro vystoupení z unie. „Volby budou mít na zlato větší vliv než Brexit,“ míní Beament. Už předvolební politické debaty ve Spojených státech a nominace nevyzpytatelného Donalda Trumpa za republikány cenu zlata významně ovlivňují.
(rek)