
Výsledky byly zhruba v souladu s očekáváním analytiků, kteří v průměru čekali zisk 62,28 miliardy rublů. Příjmy za duben až červen klesly o 9,3 procenta na 1,34 bilionu rublů. Hrubý provozní zisk (EBITDA) se snížil o 8,3 procenta na 189,57 miliardy rublů.
Pokles způsobily hlavně nižší průměrná cena ropy, vyšší sazba daně z těžby ropy a nižší marže z rafinace. Tento propad částečně vyrovnal příznivý dopad vývoje kurzu rublu k dolaru a euru. Těžba za prvních šest měsíců roku činila 411,1 milionu barelů ropného ekvivalentu, tedy 2,3 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Meziročně byla těžba nižší o 4,3 procenta.
Lukoil je podle časopisu Forbes největší ruskou firmou v soukromých rukách. Podle svých internetových stránek se podílí na celosvětové těžbě ropy dvěma procenty a vlastní zhruba jedno procento prokázaných rezerv ropy. Na těžbě ropy v Rusku se firma podílí 16 procenty a na zpracování ropy 15 procenty.
Hospodářské výsledky včera zveřejnila rovněž středně velká ruská ropná společnost Bašněfť. Ta za druhé čtvrtletí vykázala pokles čistého zisku o 17 procent na 14,8 miliardy rublů (5,5 miliardy Kč). Tržby podniku se snížily o sedm procent na 141,9 miliardy rublů.
Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. O koupi podílu projevila zájem například ruská státní ropná společnost Rosněfť, jejíž ředitel Igor Sečin je blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina. Ruská vláda se však v polovině srpna překvapivě rozhodla privatizaci Bašněfti odložit.
(ČTK)