Některé banky spatřují ve zlatu zajištění proti inflaci amerického dolaru. Například Čína má státní rezervy v amerických dluhopisech, jejichž cena činí 3,2 bilionu dolarů. Potenciální riziko inflace dolaru drží Čínu v patové situaci. Pokud by Čína chtěla odprodat americké dluhopisy, Spojené státy by mohly její transakce zmrazit.
Řešením pro Čínu je tedy nákup zlata. Pokud inflace znehodnotí dluhopisy, dolarová cena zlata poroste. Čína tedy zlatem diverzifikuje své portfolio, zatímco motivy Ruska k nákupu jsou geopolitické. Jak tvrdí James Rickards, autor knihy Měnové války, zlato se má v měnových válkách 21. století stát mocnou zbraní.
Jedním z důvodů, jež mluví pro vlastnictví fyzického zlata, je jeho odolnost proti kyberútoku, hackování nebo zmrazení transakcí či účtů. USA by ve spolupráci s eurozónou mohly vystrnadit konkurenty z mezinárodního platebního systému Swift, ale fyzicky držené zlato je proti takové taktice jasně imunní.
Dolar nahradí tvrdá měna – zlato
Portál Activistpost uvádí, že rubl a čínský jüan mají ambici prorazit hegemonii dolaru, budou-li plně kryty zlatem. Zatím se jedná se o tzv. refereční měny koše rezervních měn (SDR). Jejich protiváhou je jako jediná „tvrdá světová měna“, tedy zlato.
„Pokud zvážíme statistiky o dovozu zlata z ledna 2016 do Číny, eurozóny a USA, dojdeme k potenciální pravé ceně zlata, vyjádřené bez deflace, což je 10 000 dolarů za unci. Pokud by taková cena zlata skutečně opanovala trhy, bylo by možné udržet systém zlatem krytých měn. Bohužel cena fyzického zlata je rozředěna vůči papírovému zlatu (zlaté futures) na burze COMEX v poměru víc jak 1:542, což drží jeho cenu dole. Rozhodujícím činitelem u zlata je jeho cena, nikoli množství,“ tvrdí hlavní analytik firmy Zlato. a. s. David Marášek.
Elity akumulují zlato – pád systému se blíží
Server Financesonline uvádí, že světový monetární systém kolabuje průměrně jednou za 30 let. Mocnosti při každém takovém kolapsu přepsaly „pravidla hry.“ V 20. století nastaly kolapsy v roce 1922 (řešeno v Janově), v roce 1944 se řešily v Bretton Woods a naposledy roku 1971 proběhly Smithsoniánské dohody, jejíž aktualizací byla dohoda v Louvre (1987).
Píše se rok 2016 a opět nastává doba, kdy elity akulumují zlato. „Elity zastávají ke zlatu dvojaký přístup. Oficiálně ho haní, vskrytu jej však nakupují ve velkém a připravují se na to, až přijde velká reforma systému. Zlato pak bude znamenat moc a vliv,“ napsal na svém blogu James Rickards.
Osobnost: James Rickards
Rickards nedávno vydal svou novou knihu „The New Case for Gold“. Profesí právník, je Rickards pravidelným komentátorem finančního dění. V edici New York Timesů mu vyšel bestseller The New Case for Gold. Mezi jeho další tituly patří: Smrt peněz (Death of Money), Currency Wars (Měnové války).
Autor: Daniel Hron
Zdroje: Antimedia, ActivistPost, BullionStar, Financesonline, JimRickards Online, LME, Wikipedia, Twitter, Comex
Foto: Shutterstock
ČTĚTE VÍC:
Zlato bude mocnou zbraní v měnových válkách
Cena zlata se rodí v Londýně