
Z pohledu jednotlivých akcií se podle něj dařilo nejvíce České zbrojovce, která si od začátku roku připsala přes 58 procent. Silný vzestup zaznamenal i výrobce likérů Stock Spirits, když v polovině srpna přišla zpráva o plánovaném převzetí ze strany společnosti CVC. Proti začátku roku je aktuální cena o více než 48 procent vyšší. Obě firmy tvoří spíše menší část indexu PX a hlavním přispěvatelem zůstává společnost ČEZ, která v rámci PX zastává zhruba pětinu. Její akcie posilují tento rok o 33 procent.
Většina ze společností na pražské burze se pohybuje vůči začátku roku v zelených číslech, výjimku tvoří spíše méně obchodované tituly jako Tatry Mountain Resorts (minus 16 procent) nebo Photon Energy (minus 44 procent).
Pozitivní dojem z vývoje na domácí burze však kazí pokračující odchody obchodovaných firem. V nejbližších měsících vedle Stock Spirits opustí parket i O2 nebo Avast. Českou antivirovou společnosti čeká spojení s NortonLifeLock a přesun na newyorskou burzu, akcionáře O2 naopak vytěsnění ze strany skupiny PPF.
Americká burza, měřená indexem S&P 500, vyrostla od začátku roku o 20 procent. Poslední srpnový den uzavřel index na hodnotě 4523 bodů, tedy jen těsně pod pondělním historickým maximem. To je ostatně tento rok posunováno takřka každý týden. Nejvíce se daří firmám v realitním sektoru, který posiluje o 33 procent, podobně roste i energetický a finanční sektor. Nejistá pandemická situace nahrává i některým zdravotnickým firmám, například akcie Moderny vyrostly tento rok o 260 procent.
Evropský trh z pohledu indexu Euro Stoxx 50 roste od začátku roku o 18 procent. Poslední srpnová hodnota 4196 bodů je nejvyšší od začátku roku 2008, s výjimkou o něco lepších uzavíracích hodnot z poloviny letošního srpna. Hlavní zásluhu na růstu indexu mají tento rok zejména evropské banky. Největší přínos v rámci indexu má pak výrobce polovodičů ASML Holding, jehož akcie posílily od začátku roku o více než 70 procent, upozornil Zámiš.
(ČTK)