
Lednový výsledek překonal očekávání analytiků, kteří počítali s přebytkem 15 miliard korun. „Ačkoli ekonomické podmínky v Evropě nejsou nejlepší, českým firmám se v zahraničním obchodu stále daří. Oběma stranám obchodu ovšem pomohly relativně nízké hodnoty loni v lednu,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Marek upozornil na to, že vývoz do USA v lednu meziročně stoupl o 78 procent. „Hrozba zavedení cel na dovoz do USA patrně vedla k předzásobení zboží vyváženého z Česka do zámoří,“ míní. Právě uvalení cel na evropský dovoz podle něj představuje jedno z největších rizik pro zahraniční obchod ČR v letošním roce.
Zahraniční obchod v lednu táhl zejména vývoz automobilů, shodli se analytici. Vzhledem k slabé výrobě se ale podle nich na exportu stejně jako v předchozích měsících podílely spíše dříve dokončené zakázky. „Postupně by tak bilance zahraničního obchodu měla více reflektovat slabý tuzemský průmysl,“ řekl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy mají na zahraniční obchod ČR pozitivní dopad také poměrně nízké ceny dovážených energetických surovin. Naopak negativně se v obchodní bilanci projevil vyšší dovoz základních kovů, kovových výrobků a elektrických zařízení, uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.
Za celý letošní rok Kovanda očekává pokles přebytku asi o 100 miliard korun na 120 miliard korun. „Takové číslo však stále svědčí o poměrně vysoké odolnosti českého zahraničního obchodu, jemuž se daří i v geopoliticky náročném prostředí. Jedním z důvodů je schopnost tuzemských vývozců redukovat svoji závislost na německém odbytu a postupně navyšovat vývoz do zemí typu Polska,“ dodal.
Vývoz v lednu stoupl o 12,2 procenta na 396,7 miliardy korun a dovoz o 8,7 procenta na 376,7 miliardy korun. Meziměsíčně po sezonním očištění byl export vyšší o 1,6 procenta a import o 3,3 procenta, informoval ČSÚ.
(ČTK)