
„V průběhu května podle nás došlo opět k mírném meziměsíčnímu růstu cen potravin, zdražovaly i oděvy a obuv, pohonné hmoty a také stravovací a ubytovací služby. Naopak příznivě na inflaci působila stagnace cen rekreací a v uklidňování pokračovaly i zlevňující energie,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Meziměsíční růst cen podle něj dosáhl 0,2 procenta, což v meziročním vyjádření bude znamenat květnovou inflaci 2,8 procenta.
Analytici Raiffeisenbank připomněli, že v dubnu se inflace nečekaně výrazně zvýšila na 2,9 procenta kvůli zdražení potravin. „V květnu očekáváme, že inflace pouze mírně poklesla, a to na 2,8 procenta. Potraviny by sice mohly mírně poklesnout, ale ne tak razantně jako v prvních třech měsících tohoto roku,“ uvedli. Meziroční inflaci podle nich zvyšují také ceny pohonných hmot, které proti loňsku vzrostly kvůli napětí na Blízkém východě.
„Dále podle naší prognózy rostou zvýšeným tempem ceny v oblasti služeb, čemuž mohlo mírně napomoci i hokejové mistrovství světa, kdy v pohostinství či ubytování i pod náporem zahraničních fanoušků docházelo ke zdražování,“ doplnili analytici Raiffeisenbank.
Česká národní banka (ČNB) ve své jarní prognóze očekává v květnu meziroční inflaci 2,5 procenta. Predikce ale byla vypracována ještě před zveřejněním údajů za duben, které překvapily zdražením potravin. Pro duben očekávala ČNB také inflaci 2,5 procenta.
Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, v únoru dosáhla dvouprocentního cíle ČNB, ale po dvou měsících znovu vzrostla k horní hranici tolerančního pásma centrální banky. Za celý letošní rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,3 procenta, podle prognózy ministerstva financí bude 2,7 procenta.
(ČTK)