
Tahounem poklesu byla i nadále kolabující výroba motorových vozidel, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, nicméně produkce motorových vozidel meziročně propadla o 32,9 procenta a vzhledem k váze tohoto odvětví klesla průmyslová výroba jako celek. Na automobilový průmysl dopadá nedostatek potřebných komponent, zejména čipů. Situace ve výrobě motorových vozidel také vede k nepříznivému nových objednávek v průmyslu jako celku, ačkoliv většina ostatních průmyslových odvětví si v říjnu udržela slušný růst objednávek, dodal.
Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil na to, že nyní jsou konečně vidět první dílčí signály zlepšení, neboť ve srovnání se zářím už výroba aut konečně mírně vzrostla (o 5,5 procenta). „Když navíc vezmeme v úvahu další zprávy přicházející z oboru, tak i v závěru roku vypadá situace mnohem nadějněji než třeba v létě. Problém s dodávkami komponent se ještě zcela sice nevyřešil, ale výroba je už přece jen plynulejší než v předcházejících měsících,“ podotkl.
„Ve zbývajících měsících roku věříme v mírné zlepšení kondice průmyslu, které by se mohlo promítnout do posunu produkce k plus minus meziroční stagnaci,“ doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Příznivější obrázek podle něj naznačují vyšší hodnoty indexů nálady ve zpracovatelském průmyslu za listopad. Tento mírně pozitivní výhled, související s určitým uvolněním napětí v dodavatelských řetězcích a opětovným rozjezdem výroby v automobilkách, však může narušit další vlna pandemie, poznamenal.
Ochlazení zahraniční poptávky v kombinaci s růstem páté vlny pandemie a přetrvávajících problémech v dodavatelských řetězců vzbuzuje nejistoty i pro následující měsíce, souhlasil analytik Deloitte Filip Pastucha. Za celý letošní rok počítá se zvýšením průmyslové výroby okolo devíti procent, pro příští rok potom o přibližně sedm procent.
Dokladem zlepšující se situace může být i říjnový silný nárůst průmyslové produkce v sousedním Německu, připomněl analytik Komerční banky Michal Brožka. Za listopad lze proto čeká významnější růst průmyslové produkce i v ČR. „Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 8,5 procenta. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila,“ uzavřel.
Problémy jako nedostatek a zpožděné komponenty, prudké zdražování a vyprahlý trh práce budou firmy provázet v závěru letošního roku a zčásti se přelijí i do roku příštího, odhadl Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu. Pokles průmyslové produkce podle něj brání lepším výsledkům celé ekonomiky. Firmy jsou ale ve výhledu do příštího roku pozitivní, podle průzkumů svazu očekávají v roce 2022 více zakázek.
(ČTK)