
„Nárůst o necelá čtyři procenta je vyšší než na začátku roku, avšak po dlouhých letech uskromňování nelze hovořit o nějakém boomu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha poukázal na to, že v únoru maloobchodní tržby meziročně stouply patnáctý měsíc za sebou. „Inflace se v letošním roce drží v blízkosti inflačního cíle České národní banky a růst nominálních příjmů domácností vede k růstu spotřeby. Tuto situaci by mohla narušit špatná situace v průmyslu, kde probíhá postupné propouštění zaměstnanců, a tlak na růst mezd by se mohl zastavit,“ řekl. Za celý letošní rok očekává růst tržeb zhruba o 2,3 procenta, což by oproti loňsku představovalo zpomalení.
Situaci v průmyslu podle analytiků pravděpodobně dále zhorší cla oznámená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Ta výkon české ekonomiky podle ministerstva financí sníží o 0,6 až 0,7 procentního bodu. To se nepříznivě projeví i v oblasti spotřeby domácností,“ míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ve srovnání s koncem roku 2019 před pandemií covidu-19 byly tržby v únoru nižší o 2,1 procenta, řekl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. „Zaostávání maloobchodních tržeb proti konci roku 2019 se zmírnilo,“ uvedl. „Nejhůře na tom v tomto ohledu jsou stánkaři a prodejny s odíváním a obuví, kterým tržby zaostávají o 52,3 procenta, respektive 26,9 procenta. Největší nárůst tržeb od začátku pandemie vykazují naopak internetové obchody (o 44,2 procenta),“ doplnil.
(ČTK)