
„Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Z meziročního pohledu zůstává dynamika utlumená, a platí to hlavně pro pozemní segment. Statistiky vydaných stavebních povolení za duben příliš optimismu, alespoň na první pohled, nepřinesly. Relativně povzbudivá zpráva přišla ze statistik týkajících se rezidenčního bydlení, i když se týká spíše vzdálenější budoucnosti,“ uvedl Jan Vejmělek, ekonom a analytik Komerční banky.
Stavební výroba v Česku v dubnu podle ČSÚ zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta, v březnu byla stavební produkce meziročně nižší o 8,3 procenta. V dubnu meziroční pokles tlumilo inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostlo o 3,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se meziročně snížila o dvě procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydáno stavební povolení, dosáhla 45 miliard korun, meziročně o 16,5 procenta méně.
Podle ekonoma Banky Creditas Petra Dufka je útlum v pozemním stavitelství vyvolaný výrazným omezením inženýrské a bytové výstavby. „Ve srovnání s rokem 2019 je slabší o téměř osm procent, avšak minimálně v oblasti bytové výstavby se snad začíná blýskat na lepší časy,“ řekl Dufek. Lukáš Kovanda z Trinity Bank k tomu dodal, že pozemního stavitelství v němž je hlavně zaangažovaný soukromý sektor, reaguje na mimořádnou inflaci uplynulých let – a s ní související poměrně vysoké úrokové sazby, z nichž pramení investiční nejistota a horší dostupnost financování jak samotné výstavby, tak vlastního pořizování nemovitostí.
Z údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku května mírně klesla z dubnových 5,57 procenta na 5,52 procenta. Je tak nejníže od května 2022. Zatímco ale Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů podle Hypoindexu jen o půl procentního bodu.
(ČTK)