
„Květen opět potvrdil, že nákladové tlaky ve výrobní sféře vymizely a nezavdávají důvod k dalšímu růstu spotřebitelských cen. Příznivý vývoj na mezinárodních komoditních trzích v kombinaci s utlumenou poptávkou drží výrobní ceny na uzdě a v některých případech dochází i ke korekci předchozích dramatických nárůstů,“ zhodnotil celkový vývoj výrobních cen hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
„V zemědělství se ceny dál snižují, takže není moc důvodů k tomu, aby dál nezlevnily i některé potraviny. Především v případě těch rostlinného původu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Upozornil ale, že celkové zvýšení cen, které potraviny zaznamenaly za posledních pět, let, se podaří odbourat jen těžko.
„Zemědělští výrobci v květnu meziročně zlevňovali o stále výrazných více než deset procent. Deflace v zemědělství a potravinářství však není dostatečně přenášena do cen konečných, které stanovují například obchodní řetězce. Zdá se tak, že na jejich straně dochází zejména od letošních Velikonoc k určitému navyšování ziskových marží,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Analytici si všímají také zpomalení tempa růstu cen služeb pro podniky z dubnových 3,4 procenta na 3,2 procenta. „Květnová čísla potvrzují signály z předešlých dvou měsíců, že postupně, ač poměrně pomalu, opadávají i inflační tlaky ve službách,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil, že ceny služeb pro podniky meziměsíčně klesly poprvé od listopadu.
Ceny ve stavebnictví se proti dubnu zvýšily o 0,2 procenta, meziročně rostly o 2,1 procenta. „Nárůst cen stavebních prací je kompenzován poklesem cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Což je vítané zejména u energeticky udržitelných rekonstrukcí, kde cena nových technologií tvoří podstatnou část rozpočtu. Což vede v podstatě ke zvýšení dostupnosti těchto opatření pro více domácností,“ uvedl generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický.
(ČTK)