
V případě, že by nastala další vlna pandemie, nebo se nepodařilo oživit německý průmysl, by podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka výpadek exportu mohl být o polovinu vyšší a bilance zahraničního obchodu může skončit v záporných číslech. Na vývoj může podle něj mít vliv i vývoj kurzu koruny, která nyní prudce posiluje.
Koronavirová krize podle Daňka i hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské smazala zhruba čtyřleté období růstu a vrátila Českou republiku v oblasti exportu na úroveň roku 2016. Ztráta produkce v prvním čtvrtletí letošního roku činila 23 miliard, nouzový stav byl přitom vyhlášen až 12. března. Ekonomové podle Daňka za druhé čtvrtletí předpokládají ztrátu kolem 180 miliard korun.
Po koronavirové krizi bude podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda průmysl jiný. Přežijí podle něj jen ti nejsilnější a nejlépe připravení. Česká republika jako malá exportní země musí na změny podle něj reagovat velmi rychle. „Nyní budeme dělat rozhodnutí, za která se budeme další roky zodpovídat. Z našich dobrých a špatných rozhodnutí se píše další díl ekonomie,“ řekl.
Český export loni dosáhl rekordního objemu zhruba 4,6 bilionu korun po 4,4 bilionu korun v roce 2018. Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta.
(ČTK)