
„Březen je tradičně silný měsíc z hlediska prodejů spotřebitelských úvěrů, na tomto poli bývají aktivní banky i nebankovní subjekty. Proto není překvapením, že na spotřebitelských úvěrech jsme svědky nárůstu zadlužení o jedno procento, což je to stejné tempo růstu jako v loňském roce. I v celkové míře zadlužení je trend totožný,“ sdělil ČTK hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. V dalších měsících podle něj nelze očekávat zpomalení poptávky po úvěrech, zvlášť s ohledem na očekávané snižování úrokových sazeb.
Dluhy domácností u bank v ČR rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně stoupl o zhruba 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Její úvěroví klienti totiž přešli podle někdejšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.
Většinu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. V březnu se objem těchto úvěrů meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta na 1,755 bilionu Kč, což byly zhruba čtyři pětiny všech dluhů domácností.
Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od loňského března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale trvale rostl až do listopadu, kdy se zadlužení firem meziměsíčně snížilo. Od té doby se opět postupně zvyšuje. Velkou část dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry. Jejich objem v březnu dosáhl 755 miliardy Kč, což bylo 54 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.
Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V březnu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.
(ČTK)