
Z dat poradenské služby SFPI a ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vyplývá, že právnické osoby a samosprávy mají o získání podpory na stavbu nebo pořízení cenově dostupného nájemného bydlení větší zájem, než kolik je na ni vyčleněno v programu Dostupné bydlení. Za půl roku od jeho zahájení byly podány žádosti o podporu za téměř osm miliard korun, ačkoli do roku 2026 je v programu vyčleněno sedm miliard Kč. V Česku je podle dat SFPI přitom připravováno přes 500 projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun. Členové vlády už dříve uvedli, že by podpora mohla být v případě většího zájmu navýšena. Podle MMR se o tom nyní jedná.
Přesměrování zmíněných 60 miliard Kč by podle platformy pomohlo hradit stavbu 10.000 veřejných bytů a podpořit vznik dalších 30.000 dostupných bytů v soukromém vlastnictví. Tato výstavba by v krátké době mohla nastartovat financování z úvěrů a další provoz a rozvoj bytového fondu. Vedle toho by se daly využít také desítky miliard Kč uložených v penzijních fondech.
Experti také vytvořili 20 opatření pro jednotlivá ministerstva, která by mohla pomoci nové výstavbě a ke zvýšení dostupnosti bydlení. Například ministerstvo financí by podle nich mělo nalézt stabilní státní zdroje pro financování dostupného bydlení ve výši minimálně deset miliard Kč ročně, které by se upravovaly na základě změn inflace. Zároveň by mělo zajistit dlouhodobé financování dostupného bydlení prostřednictvím finančních nástrojů na úrovni krajů a státu, které například provozuje SFPI.
Ministerstvo životního prostředí by pak mělo podle expertů umožnit bytovou výstavbu v některých případech také na půdě I. a II. třídy ochrany. Také by mělo zjednodušit posuzování vlivů na hodnocení životního prostředí (EIA) pro klíčové projekty dostupného bydlení, čímž by se zrychlila výstavba. MMR by mělo vytvářet i vize pro rozvoj kvalitního bydlení a vznik bytových společenství.
Další výstavbě by podle poradní platformy pomohla i větší podpora revitalizace brownfieldů ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. Mimo jiné se domnívá, že roztahování zastavěného území do krajiny je nákladné na infrastrukturu a snižuje efektivitu městského rozvoje. Revitalizace městských center a brownfieldů by proto měla být upřednostněna před další výstavbou v okrajových částech měst, soudí experti.
(ČTK)