
„V poslední době je zřetelný posun od řízení tradičních finančních rizik k rizikům nefinančním s důrazem na ochranu spotřebitele, ochranu citlivých údajů a celkovou odolnost finančních institucí proti vnějším hrozbám.
Na agendu manažerů řízení rizik se přesouvají jak kybernetická rizika, tak stále častěji i nové metriky v souvislosti se stížnostmi klientů, řízení třetích stran a reputace,“ uvedl vedoucí partner týmu řízení rizik finančních služeb EY v ČR a v regionu střední Evropy Luboš Prchal.
Zavádění technologických novinek podle něho přináší nejednu regulatorní otázku a potřebu změny. „Sladění obchodní strategie bank se strategií řízení rizik a rozvoje IT je proto nezbytné pro další inovace. Manažeři řízení rizik mohou výrazně přispět k zodpovězení klíčových otázek, a zrychlit tak digitální transformaci svých bank,“ dodal.
Migrace IT do cloudu
Jedním z technologických trendů úzce spjatých s regulací je migrace IT do cloudu. Každá druhá využívá hybridní cloud v podobě částečně veřejného a částečně privátního řešení. Jen čtyři procenta bank využívají pouze veřejný cloud, jeho výhody v budoucnu zřejmě budou následovat i další instituce.
Nové technologie a používání pokročilých analytických metod vyžadují podle průzkumu doplnění týmů řízení rizik o nové profese a kapacitu. Více než 70 procent respondentů uvedlo potřebu doplnění týmu o experty na kybernetická a technologická rizika. Ačkoli respondenti průzkumu preferují najímání interních zaměstnanců, více než polovina z nich předpokládá využití najímání pracovníků z vnějšku.
(ČTK)