
„Výkyv sazeb u spotřebitelských úvěrů může napovídat o akcích, které banky svým klientům poskytují v rámci konkurenčního boje,“ uvedla analytička úvěrů Broker Consultingu Michaela Pudilová.
Naposledy se sazby u bezúčelových úvěrů pohybovaly pod osmi procenty v červnu roku 2022, od této doby eviduje Broker Consulting mírný růst hodnot. Svého maxima, 10,24 procenta, dosáhl index v květnu loňského roku.
„Letos vidíme až na drobné zakolísání v únoru pozvolný pokles hodnot. V lednu se sazby pohybovaly okolo 8,31 procent, v únoru vidíme avizovaný nárůst na 8,94 procenta a v březnu pak hodnoty opět klesly, tentokrát na 8,25 procenta,“ dodala.
Stejně, jako u každého typu úvěru, musí také zájemce o spotřebitelský úvěr vzít v potaz, že banka začne pro účely posouzení žádosti prověřovat výši příjmů, které musí být dostatečné pro splácení úvěru. Banky akceptují příjem ze zaměstnání či daňové přiznání v případě podnikatele, ale také jiné typy příjmů. „Mohou to být různé formy důchodu, například starobní či invalidní. Různé bankovní instituce však mohou na konkrétní příjem nahlížet rozdílně a pro samotné schválení úvěru stanovovat vlastní podmínky. Vždy je nezbytné posoudit také délku trvání a stabilitu příjmu,“ uvedla Pudilová.
(ČTK)