
„Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření letos vyrostly podle Indexu českého investora CII750 o 7,4 procenta. Vedle toho defenzivnější fondy, převážně dluhopisové, se zhodnotily o 3,8 procenta. Více jak uspokojivých výsledků po delší době dosáhly fondy českých státních dluhopisů a fondy peněžního trhu, když velice často za posledních dvanáct měsíců přesáhly výkonnost šesti procent,“ komentoval vývoj hlavní analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
U ostatních investic stojí podle něj za pozornost odlišná výkonnost fondů vedených v různých měnách. „Zatímco v prvním pololetí vydělal český investor o přibližně šest procent více, pokud vložil peníze do fondů zajištěných do české koruny, tak naopak třetí čtvrtletí přálo fondům s otevřenou měnovou expozicí. Ty totiž za poslední tři měsíce v případě dolaru výkonnostně předčily ty zajištěné do české koruny o tři procenta,“ uvedl Bechník.
Pro budoucí vývoj finančních trhů bude podle něj zásadní úroková politika centrálních bank. Trhy budou spekulovat, zda již v USA i eurozóně skončilo období navyšování sazeb, míní analytik. S tím je podle něj spojená i otázka, jak dlouho úrokové sazby na stávajících úrovních zůstanou.
Proto by měl podle něj mít dynamický investor ve svém portfoliu kombinaci fondů hodnotových a růstových akcií. Takové portfolio je pro zhodnocení peněz českých investorů důležité i s ohledem na aktuální dění na Blízkém východě, uvedl Bechník. „S velkou pravděpodobností se také dostaneme do situace, kdy vývoj hodnoty Indexu českého investora CII750 – po krátké pauze z roku 2022 – opět překoná inflaci. Již nyní se letošní výkonnost fondů inflaci výrazně přiblížila. Z dlouhodobého hlediska ale index inflaci s přehledem překonává,“ upozornil Bechník.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, letos v prvním pololetí vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 75 miliard Kč na 826 miliard korun.
(ČTK)