
„Proti prvnímu kvartálu 2024 vstoupily finanční trhy v druhém čtvrtletí do značně turbulentního prostředí. Zatímco v prvním čtvrtletí vykázaly fondy růst zhruba o 5,4 procenta, ve druhém kvartále jsme byli svědky již jen velice drobného růstu o 0,3 procenta,“ uvedl hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select Richard Bechník.
Lepších výsledků dosáhli investoři do akciových fondů. V dlouhodobém horizontu akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,44 procenta ročně. „Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zpomalily dynamiku růstu, což při přepočtu na roční výkonnost přináší opatrnějšímu investorovi 4,4 procenta,“ sdělil Bechník. Za rok 2023 přitom dané defenzivní fondy dosáhly na výkonnost 9,1 procenta.
Ve skupině nejúspěšnějších fondů první poloviny roku se podle Swiss Life Select na předních příčkách vyskytují především fondy orientující se na americké akcie, technologie, Indii nebo východní Evropu. V případě nejvýkonnějších fondů investujících do amerických akcií či se zaměřením na technologický sektor se podle společnosti o daný výsledek velkou měrou postarala koncentrace do velkých akciových titulů. Jde například o společnost Nvidia. Dále se podle Bechníka dařilo například akciím z Tchaj-wanu, Turecka, ale i Maďarska, i když jejich výkonnost snižovalo oslabování lokálních měn.
Méně úspěšné byly podle Swiss Life Select dluhopisové fondy. Ty byly vystaveny tlaku především kvůli lavírování americké centrální banky Fed, u které predikce analytiků stále oddalují zahájení snižování úrokových sazeb. Podle Bechníka se dařilo i konzervativním fondům, jejichž větší část portfolia investoři vložili do českého peněžního a dluhopisového trhu. Po prvním pololetí se výkonnostně pohybují v rozpětí dvou až tří procent. V akciových fondech výrazně za většinou trhu zaostaly strategie zaměřené na Latinskou Ameriku, dodal.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé podle údajů Asociace pro kapitálový trh překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 miliard korun na 1,02 bilionu Kč. Loni stoupl o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy Kč.
(ČTK)