
„Lze očekávat, že sazby se nyní stabilizují. Případně, pokud výnosy i nadále porostou, budou koncem roku stoupat,“ uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.
Za poslední dva měsíce je podle něj vidět růst výnosů státních dluhopisů v horizontu 0,2 až 0,4 procenta u splatnosti dvou, pěti i deseti let. „To už je dost a znamená to jediné. Prostor pro zvyšování úrokových sazeb se pro banky znovu otevírá. To bude tématem pro rok 2021,“ odhadl.
V roce 2020 se podle něj už nic převratného dít nebude. Velké banky si svoji cenovou politiku letos ponechají na stávající úrovni a budou ji revidovat hned na začátku 2021 v případě, že se potvrdí zmíněný trend. Malé banky mohou být v cenotvorbě flexibilnější. Pohyby u velkých bank pak budou v řádu desetiny či dvou desetin procentního bodu, u malých bank, které byly doposud na trhu cenově agresivní, očekává spíše větší nárůst sazeb.
Pro nynější klienty a trh celkově to znamená, že se zvýší sazby, a tudíž i splátky úvěrů. Banky budou stále obezřetnější v hodnocení bonity, budou bedlivě hlídat odhady cen nemovitostí a požadovat vyšší zapojení vlastních finančních zdrojů žadatele. „Z našeho pohledu budou v příštím roce hýbat trhem pravděpodobně úrokové sazby a dopady druhého, případně dalšího uzavírání a otevírání ekonomiky,“ uzavřel Novák.
Podle konkurenčního Fincentra Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta ze říjnových 2,02 procenta. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. S objemem hypoték 26,9 miliardy korun se listopad zároveň stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.
(ČTK)