
„Ve střední a východní Evropě jsme čekali, že čínské investice budou víc zaměřeny do sektoru s vyšší přidanou hodnotou a s využitím zdejší kvalifikované pracovní síly. To by vedlo k tomu, že středoevropské firmy vyrostou z regionálních šampionů v šampiony evropské, světové,“ řekl Kohout. Podle něj byla na české straně i větší očekávání ohledně přístupu na čínský trh.
O překážkách pro vstup na čínský trh mluvil na konferenci i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Čínský trh stále není standardní otevřenou ekonomikou, jak jsme na to zvyklí v rámci Evropské unie nebo vyspělých zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj),“ řekl Rusnok.
Guvernér ČNB však příznivě hodnotil nové iniciativy na čínské straně, které uvolnily podnikání zahraničních finančních subjektů v Číně a které počítají s dalším snižováním ochrany čínského trhu. „To přispěje k posílení vzájemné spolupráce,“ řekl.
Podle Kohouta má Česko zájem na tom, aby čínské subjekty v budoucnu investovaly do oborů s kvalifikovanou pracovní silou a aby obě země spolupracovaly ve výzkumu a vývoji. Praha podle něj stojí o vytvoření platformy, v rámci které by si podnikatelé z obou zemí vyměňovali informace, což by jim umožnilo lépe využívat obchodní příležitosti.
(ČTK)