
Fair Credit je společnost poskytující úvěry. Na svých webových stránkách nabízí kalkulačku, s níž si může zájemce spočítat, kolik zaplatí. Výše úroků uváděná na webu firmy se pohybuje podle výše půjčky a délky splácení od 21 do 35 procent.
Například u hotovostní půjčky 50.000 korun splácené po dobu 78 týdnů činí úrok 21,27 procenta a RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která udává, o kolik člověk zaplatí víc, dosahuje 157,85 procenta.
V Indexu odpovědného úvěrování, který vydává organizace Člověk v tísni, se Fair Credit umístila třicátá ze 42 hodnocených společností.
Stuchlík v sobotu nahradil v čele kandidátky Patrika Nachera, kterého dříve v referendu vybrali pražští členové hnutí. Jeho angažmá ve Fair Creditu ovšem záhy vzbudilo kritiku. Stuchlík uvedl, že společnost Fair Credit je pro něj jednou z mnoha pasivních investic a investoval do ní až poté, co se ujistil, že funguje eticky správně. Půjčky jsou podle něj drahé, ale odpovídá to míře rizikovosti u tohoto typu úvěrů.
Kritiku médií nicméně vnímá. „Vnímám, že co mohlo být snadno slučitelné s rolí investora nebo generálního ředitele Fincentra, tak může být komplikací pro lídra kandidátky. Navíc bych nechtěl tuto velmi úspěšnou a eticky korektní firmu poškodit, proto přemýšlím o tom, co dál,“ uvedl.
Konkrétněji se vyjádřit nechtěl. „Já jsem byl potvrzen v čele kandidátky minulou sobotu. Dejte mi ještě pár dní,“ řekl. Na otázku, zda plánuje zveřejnit majetkové přiznání, uvedl, že to nevylučuje. Před časem majetek dobrovolně přiznal třeba kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib.
(ČTK)