
Regulované ceny se v listopadu meziročně zvýšily o 31,7 procenta, když ČNB očekávala růst o 29,5 procenta. Tempo růstu regulovaných cen se ale setrvale snižuje, v říjnu rostly o 37,1 procenta.
Jádrová inflace, která zahrnuje komodity, co nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům, klesla na 3,9 procenta, ČNB očekávala čtyři procenta. „V jejím postupném poklesu, který trvá již více než rok, se projevuje nejen odeznívání růstu cen zahraničních vstupů, ale také zchlazená domácí poptávka. Ta působí proti dalšímu růstu ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb. Zpomalil zejména růst cen zboží a v menším rozsahu také služeb,“ uvedl Král.
Potraviny meziročně zdražily o 2,5 procenta, v říjnu byl přitom meziroční růst jejich cen 4,1 procenta. Podle Krále se na zpomalování tohoto segmentu inflace projevují snižující se ceny světových agrárních komodit i domácích zemědělských výrobců a utlumená spotřebitelská poptávka. Ceny pohonných hmot meziročně klesly o 10,1 procenta.
„O síle a plošnosti dezinflačního trendu svědčí nízký meziměsíční růst cen v uplynulých měsících včetně listopadu. Dezinflační trend je patrný zejména, ale nejen v klíčovém segmentu spotřebitelských cen – v tzv. cenovém jádru, kde se cenová dynamika při přepočtu na roční bázi již nyní nachází na nízkých jednociferných hodnotách,“ uvedl Král.
V lednu očekává skokové snížení inflace na horní hranici tolerančního pásma ČNB, které je stanoveno jako jeden procentní bod nad a pod dvouprocentní inflační cíl. „Prognóza přitom počítá s lednovým zdražením regulované složky energií pro domácnosti i podniky souvisejícím se zrušením vládních dotací na jejich distribuci a znovuzavedením poplatků za obnovitelné zdroje, a to zhruba v míře, která odpovídá dosavadním vyjádřením Energetického regulačního úřadu,“ upozornil Král.
(ČTK)