
„Inflace v dubnu velmi pravděpodobně citelně zrychlí a opět přiblíží tříprocentní hranici. Tento vývoj by však měl být jen dočasný a bude spojen zejména s nízkou srovnávací základnou cen pohonných hmot loni v dubnu a květnu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Ke zvýšení dynamiky došlo především díky rostoucím cenám ropy, potažmo energií a pohonných hmot, které podporuje nízká srovnávací základna a zdražování komodit,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
I podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského zrychlení růstu cen pohonných hmot zřejmě z větší části odráželo nízkou srovnávací základnu z loňska a z menší části jejich zdražování během dubna. „K vyšší meziroční inflaci zřejmě přispěl i rychlejší růst cen alkoholických nápojů. Naopak očekávané prohloubení poklesu cen potravin pravděpodobně růst meziročních cen brzdilo,“ uvedl.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák se domnívá, že v nejbližších měsících nelze vyloučit dočasné zrychlení inflace až na tři procenta. „S otazníkem bude od května vývoj cen některých služeb a zboží po uvolnění protiepidemických opatření,“ uvedl.
I podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by otevření obchodů a služeb mohlo vést k významným výkyvům cen. „Dohromady s efektem nízké srovnávací základny je pravděpodobné, že se inflace v květnu nakrátko přiblíží k psychologické úrovni tři procent,“ uvedl. V dubnu ceny i podle něj rostly především kvůli předchozímu růstu cen ropy. „Ceny u čerpacích stanic navíc budou působit opravdu silným dojmem v meziročním vyjádření díky extrémně nízké srovnávací základně,“ dodal.
(ČTK)