
Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že vrácení rozpočtu vládě k úpravám by byla jen ztráta času. Podle něj rozpočet zvýší koupěschopnost obyvatel. „Bez její podpory nebudeme schopni narovnat vztah mezi evropskými cenami v České republice a mzdovým vývojem, který je dlouhodobě zanedbávám,“ řekl. Rozpočet podle něho vychází z nynějších možností české ekonomiky.
„Je to rozpočet přerozdělovací a protireformní,“ komentoval vládní návrh Kalousek. „Ve své rozhazovačnosti je ten rozpočet potenciálně asociální,“ poznamenal ke zvýšení starobních důchodů s tím, že stát na ně v letech ekonomického poklesu nebude muset mít dost peněz.
Meziroční nárůst výdajů rozpočtu o 140,9 miliardy korun je podle Kalouska „poměrně raketový“, většina z nich míří do spotřeby. Výdaje na investice 122 miliard korun se sice meziročně mají zvýšit o 32 miliard korun, v poměru k celkovým výdajům ale budou nižší než za ekonomické krize v roce 2012, upozornil Kalousek. Navrhl tento poměr vyrovnat a na investice dát nejméně 150 miliard korun.
Předseda SPD Tomio Okamura varoval před tím, že růst ekonomiky bude v příštích letech klesat a příjmy státu budou hubnout. „Rozpočet se 40miliardovým schodkem je nezodpovědný,“ řekl. Vidí za ním pokračující navyšování výdajů na státní správu, „vysávání“ rozpočtu politickými neziskovými organizacemi a pokračování neadresného sociálního systému. Sněmovna by měla podle Okamury vrátit návrh rozpočtu vládě k přepracování.
Deficitní rozpočet v době růstu
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že vláda počítá s růstem příjmů státních zaměstnanců, ale už nepočítá s nárůstem příjmů u zaměstnanců v soukromém sektoru, protože neplánuje snížení daní nebo odvodů. V rozpočtu podle Fialy chybí plány, vize a jejich realizace. Jak také řekl, není žádný důvod, aby se vybíraly nesmyslně vysoké daně, protože by bylo lepší, kdyby lidé mohli své peníze investovat sami. Rozpočet neodráží možnosti ekonomického růstu, nezvyšuje konkurenceschopnost ČR jako celku a nevytváří příležitosti pro lepší život, uvedl. Dodal, že proto ho ODS nemůže podpořit.
Piráti ústy Mikuláše Ferjenčíka navrhli snížit výdaje státu o 23,7 miliardy korun, což je prý rozdíl mezi červnovou a srpnovou verzí návrhu rozpočtu. Piráti navíc doporučí úspory ve výši deseti miliard korun.
„Tento rozpočet není podle KDU-ČSL dobře připraven a budeme podporovat jeho vrácení zpět,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vládu částečně pochválil za výši výdajů na vědu výzkum. V tomto směru však podle něj měl být rozpočet daleko ctižádostivější.
Deficitní rozpočet v době ekonomického růstu je „zapomnění budoucnosti“, uvedla poslankyně Věra Kovářová za klub STAN. „V zadlužené zemi naše děti chtít nechtějí a dokonce jim nebudou ani zářit oči,“ uvedla v narážce na jeden z předvolebních výroků předsedy vlády a ANO Andreje Babiše. Starostové podle ní budou požadovat zvýšení výdajů na místní komunikace, opatření proti suchu a snížení příspěvku Českému svazu bojovníků za svobodu.
(ČTK)