
Až do roku 2013 byla platební bilance ČR vždy schodková. V roce 2014 byl poprvé zaznamenán přebytek, a to 7,9 miliardy korun. O rok později to bylo 11,3 miliardy korun, v roce 2016 pak 52,6 miliardy korun a předloni rekordních 54,16 miliardy korun.
„Příznivě na běžný účet působila slabší koruna i lepší bilance zahraničního obchodu v závěru minulého roku. Nicméně v tomto roce očekáváme, že koruna posílí a přebytek zahraničního obchodu dále mírně poklesne,“ sdělil ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Za celý letošní rok by podle něj měl přebytek běžného účtu činit zhruba 30 miliard korun.
Poptávka domácností a růst investic
Za loňský kladný výsledek mohou především první čtyři měsíce, kdy celkový přebytek činil téměř 87 miliard korun, a to navzdory březnovému schodku. V něm pak byla platební bilance čtyři měsíce v řadě od června do září.
„Minulý rok se k solidní dynamice vývozů přidaly i dovozy. Důvodem byl solidní růst investic i zvyšující se poptávka domácností po zboží ze zahraničí,“ uvedla analytička Komerční banky Monika Junicke.
Podle Petra Dufka z ČSOB dokázal pozitivní výsledek obchodu vykompenzovat nejenom odliv zisků, úroků a mezd, ale ještě i něco zůstalo. „A je toho mnohem víc, než naznačuje dnešní hlavní číslo, protože je zde ještě okolo 100 miliard reinvestovaného zisku, který v ČR fakticky zůstává,“ uvedl. Vzhledem k výrazné pozici, kterou si zde zahraniční investoři vybudovali v době kurzových intervencí, je ale podle něj přebytek spíše symbolický.
V prosinci skončil běžný účet platební bilance v přebytku půl miliardy korun. Na tomto výsledku se příznivě projevilo kladné saldo bilance zboží a služeb ve výši 16,2 miliardy korun. „Naopak negativně působil již tradiční odliv dividend do zahraničí ve výši 20,3 mld. Kč,“ dodal Růžička.
(ČTK)