
Většina českých domácností podle průzkumu pokračuje v šetření s energiemi. Potvrdilo to 70 procent respondentů, podobně jako loni. Stejně jako v minulé topné sezoně se podle průzkumu domácnostem nejčastěji podařilo snížit spotřebu zhruba o pětinu.
To se projevilo ve výdajích za energie, ukázal průzkum. Zatímco na jaře loňského roku představovaly podle epet zálohy na energie pro více než třetinu domácností až 40 procent měsíčního rodinného rozpočtu, letos tento podíl klesl na 31 procent. Vzrostl také počet domácností, které za energie vydávají méně než 20 procent z měsíčního rodinného rozpočtu.
„Tento znatelný pokles výdajů za energie potvrzuje, že se trh po turbulentních letech stabilizoval, dodavatelé mohou nabízet příznivější ceny a přišel čas, kdy konkurence začíná fungovat ve prospěch zákazníků,“ uvedl obchodní ředitel společnosti epet Roman Šmíd.
Další očekávání tuzemských spotřebitelů podle průzkumu ovlivňuje geopolitická situace ve světě. Zatímco loni se růstu cen energií obávala třetina českých spotřebitelů, letos je to 43 procent. V pokles věří méně než pětina. Nejčastějším důvodem je turbulentní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, konflikt na Ukrajině a také blížící se volby do Poslanecké sněmovny v Česku, vyplývá z odpovědí dotázaných.
Průzkum zkoumal také nálady Čechů k případným změnám dodavatelů. Ukázalo se, že čeští spotřebitelé jsou konzervativní a dodavatele energií mění spíš zřídka. Aktuálně o změně dodavatele podle průzkumu uvažuje 16 procent domácností. Téměř 90 procent těch, kteří o změně uvažují, plánují přejít k jinému dodavateli kvůli nižším cenám.
Průzkum se uskutečnil na začátku dubna mezi 1033 respondenty prostřednictvím Českého národního panelu, za nímž stojí agentury STEM/MARK, NMS Market Research a Nielsen Admosphere. Jde o on-line panel, kde se registrují uživatelé, kteří se chtějí účastnit průzkumů.
(ČTK)