
Společnosti emitující dluhopisy za miliardy korun podle zjištění serveru nezveřejňují zásadní ekonomické ukazatele, které dokládají finanční zdraví společnosti. Za tento správní delikt firmám hrozí pokuta až tři procenta hodnoty jejích aktiv.
Praxe rejstříkových soudů je však taková, že firmu vyzvou k nápravě, a pokud tak společnost neučiní, udělí jí pokutu 100.000 Kč, případně nařídí likvidaci. Povinnost zveřejnit dokumentaci mají podle zákona všechny účetní jednotky zapsané ve veřejném rejstříku.
„Stav, kdy firmy emitující korporátní dluhopisy porušují tuto elementární zákonnou povinnost, je alarmující. Nelze předpokládat, že jde pouze o opomenutí či neznalost zákona. Máme důvodné podezření, že jde o zlý úmysl s cílem zatajit aktuální ekonomickou situaci a získat od spotřebitelů miliardy korun,“ uvedla mluvčí serveru Eliška Skřivanová. Pokud firma nemá ve sbírce uveřejněné účetní závěrky, výroční zprávy nebo zprávy auditora, mělo by to podle ní být pro potenciální drobné investory varování.
Rizikové emise
Podle údajů České národní banky byly jen za loňský rok emitovány korporátní dluhopisy v celkové hodnotě 378 miliard Kč. S firmami, které programově nezveřejňují klíčové ekonomické ukazatele a výsledky svého hospodaření, Skřivanová nedoporučuje obchodovat. „Z našeho pohledu jde o rizikové emitenty,“ dodala.
Nyní podle ní neexistuje aktivní kontrolní mechanismus, jak si na firmy porušující pravidla došlápnout, řada těchto deliktů tak zůstává bez postihu. Soudy se o nich nedozví či nestihnou zahájit řízení ve stanovené lhůtě. Na vině je zejména přetíženost soudů a laxní postoj firem, který tak přispívá k netransparentnosti a prohlubování korupčního prostředí, uzavřela Skřivanová.
(ČTK)