Životní úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou 59 procent Čechů, opačné hodnocení zvolilo osm procent dotázaných. Třetina respondentů uvedla, že životní úroveň jejich domácnosti není ani dobrá, ani špatná.
Hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti se podle sociologů zlepšuje s rostoucím příjmem a stupněm dokončeného vzdělání respondenta. Posiluje rovněž s rostoucí spokojeností s vlastním životem, jakož i s ekonomickou a politickou situací v zemi.
Nejenom v porovnání s průzkumem z jara se hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti významně nezměnilo. „Během posledních let jde o stabilní rozložení domácností včetně jejich sociodemografických charakteristik,“ uvedli autoři průzkumu.
Výraznější změnu naopak průzkum zaznamenal u hodnocení současné ekonomické situace země. Jako dobrou ji označilo 17 procent respondentů a naopak jako špatnou 47 procent. Ambivalentní odpověď, tedy „ani špatná, ani dobrá,“ vybralo 36 procent lidí.
Oproti šetření z letošního jara se hodnocení ekonomické situace země výrazně zlepšilo. Podíl negativních opovědí klesl o 11 procentních bodů. Tento pokles byl kompenzován převážně nárůstem odpovědí „ani dobrá, ani špatná.“ Na hranici významnosti je podle autorů průzkumu tříprocentní nárůst pozitivního hodnocení.
Z výzkumu dále vyplývá, že necelá pětina obyvatel očekává v letošním roce zlepšení hospodářské situace v České republice. Naopak zhoršení se obává třetina lidí a polovina dotázaných má za to, že se ekonomická situace v tomto roce nezmění.
V porovnání s výsledky obdobného průzkumu z loňského roku zásadně ubylo lidí očekávajících zhoršení situace. Jejich podíl klesl z poloviny na třetinu dotázaných. Tento pokles se ale na druhou stranu nepromítl do podílu optimistů, který stagnoval. Došlo tak k odpovídajícímu nárůstu podílu těch, kdo nepočítají se změnou.
Aktuální výzkum tak prodloužil trend nastoupený v lednu 2020. „Hodnocení se dostalo na úroveň posledního předcovidového roku a je otázkou, zda trend poklesu pesimistů bude pokračovat na úroveň let 2015-2018, kdy tvořili zhruba osminu populace,“ uvádí CVVM.
Data pro aktuální průzkum sbíralo CVVM od 15. března do 2. června. Na otázky odpovídalo 951 obyvatel ČR ve věku od 15 let.
(ČTK)