
Směrem vzhůru indikátor táhlo meziměsíční zdražení nájmů a mírný pokles sazeb hypoték, v opačném směru se projevil růst cen bytů a růst výnosů vládních dluhopisů. Hrubá roční výnosnost nájemného na průměru krajských měst vzrostla stejně jako v předchozím měsíci o šest bodů na 4,19 procenta.
Z jednotlivých krajských měst byly nejméně nevýhodné nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě. Na opačném konci žebříčku se do vedení vrátilo Brno, následované Českými Budějovicemi a Prahou. Meziměsíčně indikátor vzrostl v osmi krajských městech, nejvíce ve Zlíně (o 27 bodů), Ostravě a Ústí nad Labem (o 18 bodů) kvůli poklesu cen bytů a zdražení nájmů. Meziměsíční pokles indikátoru nastal především v Jihlavě a Českých Budějovicích kvůli růstu cen bytů a v Liberci kvůli zlevnění nájmů.
„Celkem vzato se nadále domníváme, že ceny nemovitostí budou ve zbytku letošního roku v zásadě stagnovat a celoroční pokles cen se ustálí okolo pěti procent,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. V dalších letech by podle něj ceny bytů mohly stagnovat či pomalu růst, což by znamenalo pomalé vyfukování cenové bubliny cestou poklesu reálných cen bytů.
(ČTK)