
Loni poskytly stavební spořitelny úvěry za 50,6 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o tři procenta a nejlepší výsledek za posledních šest let. Rovněž zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření loni o tři procenta stoupl, když spořitelny uzavřely zhruba 474 000 smluv.
Odhad růstu úvěrů opírá ČMSS o skutečnost, že český bytový fond je zastaralý a podle jejího listopadového průzkumu polovina domácností plánuje do budoucna rekonstruovat své bydlení.
Rovněž v oblasti smluv lze podle předsedy představenstva ČMSS Vladimíra Staňury očekávat mírný růst zájmu, a to mimo jiné kvůli nízkým úrokovým sazbám na trhu. „Celý trh by se mohl pohybovat kolem úrovně 500 000 nově uzavřených smluv a celkový počet majitelů stavebního spoření se dále stabilizuje nad třemi miliony obyvatel ČR,“ uvedl.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
ČMSS je jedničkou na tuzemském trhu, na kterém působí pět stavebních spořitelen.
(ČTK)