
Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do dvou milionů korun. Živnostníkům má ušetřit byrokracii a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Při jedné platbě přitom podnikatelé odvádějí daň, zdravotní i sociální pojištění. V současnosti paušální daň podle údajů Finanční správy využívá přes 102.000 živnostníků.
Od letoška Česko uplatňuje tři pásma paušální daně. Zavedlo je kvůli velkým rozdílům v příjmech, které mohou drobní podnikatelé mít. Do vyšších pásem se mohou dostat živnostníci ve vybraných odvětvích, například v IT, ve fotografických službách, v advokacii nebo u daňového poradenství, pokud jejich příjmy přesáhnou milion korun, případně 1,5 milionu korun.
V příštím roce nejvíc vzroste záloha daně v prvním pásmu, kde se zvýší na 7498 korun měsíčně z letošních 6208 korun. Ve druhém pásmu se záloha daně zvýší na 16.745 korun z letošních 16.000 korun, ve třetím pásmu vzroste na 27.139 korun z letoších 26.000 korun. První záloha pro nového účastníka paušálního režimu je splatná do 20. ledna 2024, dále pak každého 20. dne v měsíci.
„Paušalisté, kteří příjmový limit svého pásma nepřekročili, mohou v paušálním režimu pokračovat beze změny a stačí jim pouze přenastavit své trvalé bankovní příkazy na novou výši měsíčních záloh v roce 2024,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. „Zpozornět by měli paušalisté, kteří letos překročili hranici ročních příjmů jimi zvoleného pásma. Pokud nechtějí podat daňové přiznání, a tedy stále chtějí za rok 2023 platit paušální daň, i když ve vyšším pásmu, musí finančnímu úřadu doručit do 10. ledna oznámení o změně pásma a doplatit rozdíl v paušálních zálohách za celý rok. Neučiní-li tak, budou zároveň z paušálního režimu vyřazeni a příští rok budou standardně podávat daňové přiznání,“ doplnila.
(ČTK)