
Svaz průmyslu a dopravy ČR pro letošní rok očekává, že se tuzemské HDP zvýší o 3,4 procenta, nicméně existuje riziko, že skutečná hodnota bude nižší.
„Naše predikce pro letošní vycházela ze známých hodnot za letošní první a druhé čtvrtletí a z očekávání z naší členské základny,“ uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.
Hospodářská komora ve své prognóze odhadla pokles růstu ekonomiky z letošních 3,6 procenta na 3,3 procenta. Inflace by měla zůstat na 2,4 procenta.
Personální deficit
Podle její analýzy firmám bude už v červnu příštího roku chybět 500.000 pracovníků, což poškodí nejen podnikatele, ale celou ekonomiku. Jen státní kasa letos přijde nejméně o 84 miliard korun na daních a odvodech, které by mohly být odvedeny v případě, že by volná místa byla obsazena. V roce 2019 potenciální ztráty dosáhnou dalších přibližně 110 miliard korun, dodala komora.
„Malé a střední firmy se na příští rok dívají střízlivě, neočekává se žádný mimořádný růst, ale podnikatelé ani nijak nepanikaří. Do značné míry očekávají podobný scénář jako v tomto roce,“ řekl ČTK předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. To podle něj znamená nedostatek pracovníků, podobné tržby a nepatrné zvýšení nákladů. Za asociaci každoročně předkládá prognózu vycházející z průměru nejvýznamnějších tuzemských a klíčových zahraničních institucí. Na rok 2019 mu vychází růst HDP o 3,0 procenta, inflace 2,3 procenta a míra nezaměstnanosti 2,4 procenta.
Růst mezd
Silná domácí poptávka je podle Čížka pevně spojená s vysokou mírou zaměstnanosti, které se však na trhu práce projevuje nedostatkem pracovní síly. Z toho plynoucí růst mezd a mzdových nákladů zároveň působí jako brzda krátkodobého vývoje.
Bariéry rychlejšího růstu ukázalo také poslední šetření mezi firmami, které zpracovává svaz spolu s Českou národní bankou. „Daleko silněji než v předchozích čtvrtletích firmy pociťují růst cen energií, materiálů a surovin. Elektřina je za posledního půl roku dražší o více než čtvrtinu. Nafta a benzín stojí o šest procent více. Další zdražování energií očekává 42 procent podniků, přitom ve třetím kvartále 2017 to předpokládalo jen 14 procent z nich,“ komentoval průzkum Čížek.
Proti výsledkům ve druhém čtvrtletí podniky také více vnímaly, že se jim v důsledku růstu úrokových sazeb zvyšují náklady na úvěry a externí financování. Dvouletý úvěr za posledního půl roku podražil o více než procentní bod, což při půjčených deseti milionech dělá přes 100.000 korun za rok. Podnikatelé oslovení v šetření předpokládali, že mzdy v příštím roce vzrostou o 4,5 procenta.
(ČTK)