
Rostoucí imunizace populace související především s rostoucí proočkovaností a pokrok v léčbě nemoci covid snižuje podle viceguvernéra Marka Mory pravděpodobnost plošných uzavírek. Guvernér Jiří Rusnok uvedl, že rozsáhlé uzavírky v domácí ekonomice jsou velmi nepravděpodobné i z právních důvodů.
Dědek naopak řekl, že zahraniční prognostici ve většině za největší riziko považují obavy z návratu proticovidových opatření, kvůli nimž se silný ekonomický růst nedostaví, nebo bude jen krátkodobý. Zahájení procesu normalizace úrokových sazeb proto považuje za předčasné, jeho výsledkem bude dražší financování podniků i vlády, což nepovažuje za žádoucí.Michl zopakoval svůj dlouhodobě zastávaný postoj, že by se repo sazba neměla měnit, dokud nebude nemoc covid-19 pod kontrolou.
Analytik Komerční banky Martin Gürtler další zvýšení repo sazby o 0,25 bodu očekává na zasedáních v září a listopadu. Zejména na zářijovém zasedání je však podle něj významným rizikem i nárůst repo sazby o 0,5 bodu. Důvodem je především červencová inflace, která zrychlila na 3,4 procenta. „Zajímavé tak teď bude sledovat vyjádření centrálních bankéřů. Důležité bude také to, jaká bude inflace v srpnu,“ dodal.
Bankovní rada diskutovala o zahraničních nákladových tlacích a hodnotila jejich setrvalost. Rusnok se domnívá, že tyto nákladové tlaky budou přetrvávat mimo jiné z důvodu politiky ochrany životního prostředí EU.
.Část diskuse bankovní rady se zaměřila na finanční stabilitu. Většina členů se shodovala, že normalizace úrokových sazeb přispěje i k naplňování cíle finanční stability, a to zejména skrze ochlazení trhu nemovitostí. Naproti tomu Dědek míní, že zpřísňování měnové politiky bude mít na přehřátý hypoteční trh zanedbatelný vliv. Úrokové sazby by podle něj musely vzrůst řádově víc, aby se jejich vliv na zchlazení tohoto trhu hmatatelně projevil.
(ČTK)