
Hlavním důvodem má být, že snížení úrokových sazeb americké centrální banky v nadcházejících měsících bude představovat riziko oživení inflace v příštím roce a reálná aktiva, jako je zlato, si historicky vedou dobře právě během inflačních záchvatů.
Hartnettův komentář přichází v době rekordních cen drahého kovu, které meziročně vzrostly asi o 20 procent a zisk zlata o několik procentních bodů překonal zisky indexu nejlepších amerických firem S&P 500 a také hýčkané technologické akcie. Hartnett ještě poznamenává, že zlato je jediným aktivem, které americké technologické akcie překonává.
Matoucím faktorem stojícím za růstem zlata je, že růst jeho ceny nezpůsobila poptávka velkých investorů, jak tomu obvykle bývá, dodává web Bussines Insider.
PSALI JSME: Nákupy zlata centrálními bankami zpomalují
Ba právě naopak. Zlato v letošním roce poznamenal čistý odliv burzovních investic ve výši 2,5 miliardy dolarů, což může znamenat, že investoři díky rekordní jízdě zlata zavčasu vybrali zisky.
Také to znamená, že nákupy zlata, které vyhnaly jeho cenu přišly odjinud. Vezmeme-li v potaz rekordně vysokou cenu a odliv investic do tohoto kovu, „lze to vysvětlit pouze bezprecedentními nákupy centrálních bank,“ píše Hartnett a pro pořádek dodává, že v roce 2023 byla největším kupcem zlata na světě čínská centrální banka.
Cena unce zlata na komoditní burze Comex při opci na nákup v prosinci už dosáhla nevídaných 2 570 dolarů. Rekordní spotová cena fyzického zlata vystoupala na 2 531,70 dolaru a už týden se doslova otřásá. Ceny jsou tak vysoké, že standardní zlatá cihla o váze 12,5 kg, která je na burze základní obchodní jednotkou, nyní stojí přes milion dolarů.
PSALI JSME: Historický okamžik: Zlatá cihla už stojí přes milion dolarů
(rek)